@

Duyuru Detay

*İl Tertip Kurulu toplantı kararları ve " 2023-24 Alt yapı Faaliyet Planı"

18 Ağustos 2023 günü yapılan 2023-24 sezonu İzmir İl Tertip Kurulu toplantısı ve seçimine 67  kulüp temsilcimiz katılmış ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1- GSİM Spor Şb. Müdürü Enver Yılmaz'ın Başkan, İl Temsilcimiz Hakan Gürsu'nun Başkan yardımcısı ve İl Hakem Kurulunu temsilen Nektel Koyuncu'nun görev aldığı kurulda; Serdar Koç  ve  Serbay Kos kulüp temsilcileri olarak seçilmişlerdir.

2-  2023-24 sezonu  İZMİR VOLEYBOL ALTYAPI FAALİYET PROGRAMI :

Kategorilerde; Genç Kız : 2005+...    Yıldız Kız: 2007+... Küçük Kız: 2009+... Midi Kız: 2011+....   (Kız Mini Vol : 2013+.. ) doğumlu sporcular oynatılacaktır.

A- İzmir Alt yapı Ligler;   önceki sezonlarda olduğu gibi;  2023-24 sezonunda Kızlarda;  Süper Lig GK-YK-KK-MK  ( 4 ktg.) , İzmir Ligi (4 ktg.) olarak devam edilecektir. Liglerin formatları; başvurular tamamlandıktan sonra, yapılacak teknik toplantıda kesin olarak belirlenecektir.

B- Süper Lig ve İzmir Liginde  başvurular: ( 19 Ağustos - 15 EYLÜL ) tarihleri arasında alınacak,     müsabakalara ise ;  Süper ve İzmir ligleri tüm ktg.ler de  30 Eylül 2023  C.tesi  günü başlanacaktır.

C- Gelişim Ligi (turnuvası) ;  TVF Ligleri tamamlandıktan sonra, salonların uygunluk derecesine göre ilçeler bazında , Mart / Nisan ayında başlatılacak ve Küçük ? Midi ktg.lerde tek takımla (k: 2 set üzerinden) oynatılacaktır. Kulüplerden gelen istek üzerine; bu lige Yıldız ktg.nin eklenmesi ve takım sayısının artırılması konusu Teknik kurul ve Tertip Kurullarında, salon ve zaman durumuna göre tekrar değerlendirilecektir.

D- Erkeklerde ise maçlara Kasım ayı içinde başlanacak olup,( GE-YE-KE-ME) tek veya çift devreli tek lig oynanacaktır. Erkek ligleri daha sonra başlatılacağı için, başvuruları ikinci bir duyuruya kadar açık tutulacaktır.

E- Mini vol. yine yarı yıl tatilinde ( ve devamında) oynatılacak olup, başvuruları Aralık ayında açılacaktır.

F- Mini vol. dahil tüm Ligler ve ktg.lerde "Katkı Payı" bu sezon için 1.200 TL,   B.Bayanlar ve B.Erkeklerde ise; 2.400 TL olarak belirlenmiştir.

G- BB ve BE ktg.leri müsabakaları ; salonların  uygunluk derecesine göre planlanacak olup, duyurusu 1 ay önceden yapılacak ve (ön) başvuruları açılacaktır.

H- 29 Ekim , 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi Ulusal bayramlarda , uygun ktg.lerde, salon ve plaj turnuvaları düzenlenecek , ayrıca İlçe yerel yönetimleri ve özel şirketlerle ile birlikte turnuva organizasyonları planlanacaktır.

* Liglerin başlayacağı 30 Eylül 2023 tarihine kadar portaldan  "Yetkili giriş, Sporcu Lisans  giriş ve Antrenör tanımlama" işlemlerini tamamlamanız önemle rica olunur.

*Kulüp Yetkilisi değişen veya yeni kurulan kulüpler;  Doküman/ Formlar  bölümündeki   "Portal Yetkili"   formunu doldurarak, Serbay Kos?a W.app?tan göndermeleri rica olunur.

 

3- ALT YAPI LİG SİSTEMİ :

 A-SÜPER LİG:   TVF 'ca verilen kontenjana göre TR. grup ve finallerine;  bu ligde ilk sıraları alan takımlar ilimizi temsilen gider. Her kulüp tek takımla temsil edilir. Bu ligde yer alacak sporcuların büyük kısmının, Okul Sporları ve TVF Liglerinde de oynayacakları  göz önüne alınarak, Final grubu ; max : 5- 6 takımlı ( her ktg.nin Final grubu; TVF İl kontenjanına göre belirlenecektir)  ve Çift devreli  olmak üzere toplam 24 haftada oynatılması planlanmıştır.

*  Klasman ve çeyrek finalden elenen takımlar; oynadıkları maçların ardından oluşturulacak (Süper 2.ligdedevam ederler.

B- İZMİR LİGİ : Bu lig İZMİR il sıralamasını belirler. TR.Finallerine gidemezler. Sonuç bildirim tarihine bağlı olmadığı için müsabakalar daha geniş (8-10-12 li ) gruplarda  oynanır.

* Kulüpler, İzmir Ligine 2 takımla katılabilmesi için aynı ktg.de 1 süper lig takımı bulunması gerekir. Aksi takdirde İzmir Ligine tek takımla girebilirler.

* Kulüpler, ktg.de 1 Süper, 2 İzmir Ligi A ve B takımları ile katıldı ise; İzmir Ligindeki takımları Y.Finalde birleşir , tek takım olarak devam ederler. 

C- GELİŞİM (Yetiştirme) Ligi :  Bu turnuva, (Midi ve Küçük ktg.de) yetiştirme ve spor okulu öğrencilerine maç tecrübesi kazandırma amaçlıdır . Aynı sezonda Süper lig ve İzmir Liginde oynamış oyuncular bu turnuvada kesinlikle yer alamazlar. (Bir önceki sezon oynadığı lig dikkate alınmaz)

*** ÖNEMLİ NOT ! : Yukarıda tanımlanan 3 ligin kesin formatları; başvurular tamamlandıktan sonra, İl Tertip Kurulunca belirlenecektir !

D- Genel Kurallar:

* Süper Lig herhangi bir ktg.de oynayan oyuncu sadece yine Süper Lig alt veya üst ktg.de yer alabilir. İzmir ligi hiçbir ktg. de yer alamaz. (TVF Yarışma Talimatı : 17.2.3)

 ** İzmir Ligi oyuncusu da  Süper Ligde oynayamaz ancak geri dönmemek üzere Süper Lige terfi edebilir.

* Kulüpler Genç  ktg.lerinde : her ligin oyuncuları farklı olmak şartıyla, 3 takımla katılabilir.  ( A tk. Süper.Lig +  B tk. İzmir Ligi  + (A ve B takım varsa + C tk.İzmir Ligi  ) 

Yıldız ktg.de ise yine her ligin oyuncuları farklı olmak üzere 3 takımla katılabilir.

A tk. Süper.Lig +  B tk. İzmir Ligi   + (A ve B takım varsa +  C tk.İzmir Ligi )

Kulüpler bu ktg.ye ( A+B+C)  / A+/   veya sadece tek Lig seçerek katılabilirler.

Küçük ve Midi ktg.de ise ; A tk. Süper.Lig +  B tk. İzmir Ligi  + (A ve B takım varsa +  C tk.İzmir Ligi + D tk. Gelişim Ligi.)  olmak üzere 4 takımla katılabilir.

    * Kulüpler, ligler başlamadan takım listelerini ve sporcu lisanslarını, İl Temsilciliği portalına giriş yapmak zorundadır.

* Kulüpler sezon boyunca, (her takımdan)  sporcularını ( geri dönmemek , İl Temsilciliğimize maçlarından 24 saat önce yazılı bildirim yaparak ve portaldaki ilgili takım listesini mutlaka güncellemek koşuluyla) İzmir liginden Süper lige, İzmir C?den İzmir B?ye veya Gelişim Liginden İzmir Ligine  geçiş yapabilirler. Üst Ligden alt lige (Süper ligden İzmir Ligine) kesinlikle geçiş yapılamaz.

*  Takımlar antrenörsüz sahaya çıkamazlar. Antrenörün (sağlık, iş, diğer liglerdeki görevi vb. gibi) mazeretlerinde, kulüp bünyesindeki antrenörlerden birini görevlendirmek zorundadır.

  Önceki sezonlarda yaşanan sorunlar dikkate alınarak; Kulüplerin (tek takımla katılsalar dahi en az 1 adet daha (vizeli) antrenör bulundurmaları , daha fazla takımla katılım halinde  gereken kademede  gerekli   sayıda antrenör bulundurmaları gerekmektedir.

  Antrenörlerin; yeni sezon vizelerinin yapılmış olması, Çocuk genç çalıştırabilir sertifikası bulunması şarttır.

 * TVF'nun talimatı gereği;   (MADDE 17.3.)  Türkiye Ligleri  ve yerel liglerde bir sporcu yaşının uygun olması koşuluyla en fazla birbirini takip eden iki (2) kategoride    [Örnek;( Mini-Midi) - (Midi-Küçük)  - (Küçük- Yıldız) - (Yıldız-Genç) (Genç- Büyük)  gibi ] oynar.

 Not:  2023-24 sezonunda da; Küçük ktg.de oynayan sporcu kesinlikle MİNİ ktg.de oynayamaz. Yıldız veya Midi oynayabilir !

*Sezon içinde, sporcu için sezon başında verilen 2 ktg. harici 3.cü ktg.ye geçiş yapılamaz ! (Örn: YK-KK bildirilen sporcu GK veya Md. Ktg.e geçemez !)

 

4- 2023-24 Sezonunda (toplantıya katılan kulüplerden) 7 kişilik bir Teknik Kurul oluşturulmasına karar verilmiş ve ; Tuğba Toprak- Ege Vol. , Can Çolak-İz.B.Ş.B. , Erkin Öztürk- D.Eylül Vol. , İbrahim Koyuncu- Gelişim Klj., Emin Güven- Altekma, Bülent Vatanagelen-B.V.G., - Okan Yıldız- Yıldız Vol. kurula seçilmişlerdir.

4-1. Kurul aylık olarak toplanacak ancak gereği halinde acil toplantı yapılabilecektir. Burada alınacak kararlar,  Spor Şube Md. Başkanlığındaki İl Tertip Kurulunda onaylandıktan sonra uygulamaya konacaktır.

4-2. Aylık toplantı tarihleri ve (Ligler, Okul Sporları, Mini Vol. gibi) İş bölümleri; yapılacak ilk toplantıda belirlenecektir.

 İlk toplantı, 31 Ağustos günü yapılacaktır. Saati daha sonra duyurulacaktır.

5- Kulüplerden gelen istek üzerine sezon öncesi Antrenörlerimize, İl Hakem Kurulumuz tarafından bir seminer verilmesi kararı alınmıştır.  Toplantı tarihi İHK tarafından belirlenecektir.

6-Önceki sezonlarda yaşanan sorunlar ve ?suiistimaller? nedeniyle; İzmir ve Gelişim liglerinde  Sağlık raporlarıyla maç ertelemesi uygulaması kaldırılmıştır. Bu liglerde sadece Mücbir sebeplerle erteleme yapılabilecektir. Raporla erteleme; sadece ligin önemi dikkate alınarak Süper Ligte geçerli olacak ve Devlet hastanelerinden Başhekim onaylı en az 3 rapor istenecektir.

* Mücbir sebepler:  (deprem, sel vb.gibi) doğal afetler, takımın (raporlu)trafik kazası, 2 ve üstü oyuncunun; Milli takım,  GSİM, Okul Sp. TVF ligleri gibi ?resmi? müsabakalarla görevli olarak takımda yer alamamasıdır.

 

** 2023-24 sezonu Altyapı Başvuru Formu "Doküman / Formlar bölümünde yayınlanmıştır. İBAN vb. gibi bilgiler formda yer almaktadır.